OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 21.12.2009 17:10:13 

Zákrslé králiky + moje králiky

° choroby °

° choroby °

Králika može napadnúť veľa chorob napr. - ušný svrab, mixomatoza, infekčná nadcha, kokcidióza, ........

Ušný svrab - Parazitálne ochorenie spôsobené roztočmi. Pri tejto chorobe sa tvoria lupiny, takže je jasné,že sa králici škriabu a sú nekľudní a taktiež menej papkajú.Potom choroba postihne zvukovod a to králik začne triasť hlavou.S liečbou je nutné začať včas! A ako liečit?Postihnuté miesta musíme potierať stolným olejom.Ošetruje sa aj injekciami atď..ale to už je skôr veterinárna záležitosť.Po liečbe je dôležité vydezinfikovať klietku inak by sme mohli začať s liečbu znovu..Je strašné,že samice,ktoré choroba postihne sú tak nekľudné 


Mixomatoza - veď vy viete. Mor králikov .Jedná sa o vysoko nákazlivú chorobu, prenáša se priamym stykom s
nakazeným jedincom alebo aj nepriamo (krmivom, stelivom, vodou, ...). Inkubačná doba je krátka, 1-2 dny. Príznaky: Choroba sa prejavuje nechutenstvom a apatiou, zviera umiera v kŕčoch. Prevencia: Vakcinácia. Je možné
 očkovať už od 10. týždňa od narodenia. Doporučuje se preočkovávať každých 6 mesiacov. Mixomatóza Vysoko nákazlivá choroba s 90% úmrtnosťou. Choroba prenáša bodavý a sajúci hmyz, zelené krmenie, kam majú prístup nakazení divokí králíci. Inkubačná doba je 7-9 dní, niekedy aj dlhšie (až 30 dní). Príznaky: Otoky viečok, uzlovité útvary na ušných boltcoch, na hlave, na pohlavných orgánoch. Prevencia: Nejdôležitějšia je vakcinácia,

 ktorá je možná od 10. týždňa veku, preočkovanie potom každých 6 mesiacov.


Infekčná nádcha Do chovu sa dostane nakazenými králikmi, ďalej se potom šíri vzduchom. Príznaky: Výtok z nosu, najprv vodnatý, neskôr hlenovitý až hnisavý. Dochádza k postihnutiu nosnej sliznice, sprevádzané ťažkým dýchaním, kašlaním, kýchaním. Choroba prebieha dlhodobo, zviera nemá tak veľký príjem krmiva, chudne a pri neliečení umiera. Prevencia: Dostatočná hygiena, primeraná vlhkosť vzduchu, neprašnosť, dostatočná ventilácia priestoru. Dá sa liečiť antibiotikami, prípadne vakcináciou. U králikov se môže prejaviť aj bežná nádcha, ale rozhodne chorobu nepodceňujte!

Kokcidióza Paraziti sú v sliznici čreva, pečeni a sliznici žlčovodu. Choroba
 vzniká spravidla zlou hygienou (nedostatočná dezinfekcia, vlhká podstielka, vysoká vlhkosť vzduchu...), neplnohodnotným krmivom, náhlymi zmenami v krmení, stresom. Prejavuje sa celkovou ochabosťou, nechutenstvom, naježenou srsťou, hnačkou, vrzganím zubov, nahrbenosťou. Liečbu môžeme previesť sulfonamidmi, v pokročilom štádiu nemusí byť úspešná. Nejlepšie je chorobe predchádzať prevenciou (dostatočná čistota prostredia).


Hnačka Môže sa jednať o ochorenie infekčného pôvodu, podmienené ďalšími vplivmi. V každom prípade preháňanie u králikov nie je žiadané a pri trvání viac ako 2 dni je nutné vyhľadať lekára. Pri intenzívnom preháňaní rýchlo dochádza k chudnutiu zvierat a môže končiť aj smrťou. Pôvodom môže byť znečistené krmivo, voda, podstielka, zlé ubytovacie podmienky. Preháňanie u králikov nikdy nepodceňujte.

Spirochetóza (syfilis) Nákazlivé ochorenie, nejčastejšie sa prenáša pri pripúšťaní zvierat. Je možné aj šírenie znečišteným stelivom cez kožné poranenie. Choroba nieje prenosná na iné zvieratá ani ľudí. Inkubačná doba je 4 a viac týždňov a prejavuje sa spočiatku zarudnutím pohlavných orgánov, neskôr vznikajú tuhé uzlíky, z ktorých vzniknú vriedky. Môže dojsť k rozšíreniu na ďalšie časti tela. Choroba väčšinou nespôsobuje úhyn. Pliesne Zpravidla postihujú kožu. Prejavujú sa zčervenáním kože, vypadáváním chlpov. Postihnuté miesta sa liečia antimykotikami, môže sa aj vakcínovať. V každom prípade je nutná dezinfekcia obydlia. Niektoré pliesne môžu byť prenosné na človeka !!!

Toxoplazmóza Králik sa nakazí nejčastejšie krmivom, ochorenie prebieha bez príznaku, stáva se mezihostitelom a konečným hostitelom sú všetky mačkovité šelmy (aj mačka domáca). V prípade zle tepelne opracovaného králičieho mäsa hrozí prenos nákazy aj na človeka. Pásomnica Zviera sa nakazí znečisteným krmivom od psích výkalov, kde pásomnica parazituje. Ochorenie prebieha bez veľkých príznakov, sú možné zácpy, chudnutie, chudokrvnosť. Vlasovka - červ, ktorý parazituje v žalúdku a tenkom čreve a ďalej roup králičí - v tlstom a slepom čreve.

Neinfekčné ochorenie zánět žalúdka a čriev Môže sa vyskytnúť v akomkoľvek veku . Vzniká ako následok nevhodného (nahnilého, namrzlého) a znečišteného krmiva. Ochorenie môže byť aj následkom dlhodobého podávania liečiv elebo liečiv nevhodných. Zánět sa prejavuje nechutenstvom, až po celkovú ochabnutosť, často aj nadutím. Dôležité je okamžite odstraniť nevhodné krmivo a zaradiť dietnú stravu. Nadutie Je zpôsobené zkrmovaním mladého zeleného krmenia a krmením, ktoré rýchlo kvasí. Králik má zväčšené brucho, poliehavá a snaží si ulaviť. Dôležité je odstrániť všetko zelené krmivo, vhodné je nechať králika iba so senom a vodou, po ustúpení obtiaže zaradiť zrno a bežné krmivo. Veterinár môže urobiť výplach žalúdka, prípadne podať lieky povzbuzujúce trávenie. Rozhodne nadutie nepodceňujte - môže končiť aj úhynom, hlavne u mladých zvierat, ďalším príznakom je aj zrýchlený dych.

Paréza tráviaceho ústroja kojacich samic Príčina tohoto chorenia nie je úplne objasnená, postihuje samice po pôrode mezi prvým a tretím týždňom. Pravdepodobne ide o poruchu látkovej výmeny, výdaj mlieka a krmenie nevhodným krmivom. Prejavuje sa apatiou, zviera prestane prijímať krmivo, ztráca mliečnosť. Choroba prebieha rýchlo a väčšinou s bezúspešnou liečbou.

Neinfekčná choroba dýchacieho ústrojenstva Príčinami býva prašné prostredie, krmivo a podstielka, vysoká vlhkost, prehriatie, podchladenie, toxické látky (nátěrové hmoty, dezinfekcia) vo vzduchu. Narušením dýchacieho ústrojenstva môže dojsť k vzniku infekčných ochorení. Poruchy rastu zubov V dôsledku nedosedania zubov na seba sa hlodáky neobrusujú a docháza k prerastaniu. Králik prijíma málo krmiva a chudne, je nutné pravidelné odstraňovanie prerastlých zubov. Ide o dedičnú vadu (postihnuté zvieratá je nutné vyradiť z chovu).

Kanibalizmus Ide o požieranie mláďat po pôrode. Väčšinou sa prejavuje u samic po prvom pôrode. Príčinou môže byť nevyvážená strava, vyrušenie samice pri pôrode (aj ostatnými zvieratami a hlukom), komplikovaný pôrod, nedostatok pitnej vody pri pôrode. Nedá sa liečiť, je iba vhodné urobiť samici čo najlepšie podmienky k pôrodu a odchovu mláďat. V prípade, že ku kanibalizmu dochádza opakovane, je vhodné také zviera vyradiť z chovu. Otlaky končatín U zakrslých králikov sa pri bežných chovných podmienkach nevyskytuje. Väčšinou postihuje veľké (ťažké) plemená. Je z ustájenia na nevyhovujúcich roštoch. Zvieraťu sa vytvorí malý otlak, ktorý môže začať krvácať a hnisať. Postihnuté miesto sa lieči liekmi (masti, zásypy), dôležité je odstrániť príčinu otlakov (drátené podlahy, nevhodné roštové podlahy..) 

 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok